Prije svega potrebno je uvesti dodatne poreze, netko ipak treba financirati uvećane plaće!
Dok mnogi građani žive u siromaštvu i s primanjima koja nisu dostatna za osnovne potrebe i dostojanstven život od rada, dok žive diskriminirani i uvjetovani tržišnim pravilima, nedostatkom nekretnina i onemogućeni da budu kreditno sposobni, Vlada RH brine samo jedno pitanje - kako još popuniti proračun kroz poreze?.
Nije dovoljna činjenica da smo država s najvećom stopom PDV-a, država s najmanjim prosjekom plaće, ali i država s visokim troškovima i cijenama smještaja i osnovnih namirnica.
Što Vlada kaže o uvođenju poreza na nekretnine?
Vlada Republike Hrvatske predlaže uvođenje novog poreza na nekretnine kao dio šireg paketa poreznih reformi. Glavni ciljevi ovog prijedloga su:
-
Povećanje pravednosti oporezivanja: Novi porez na nekretnine zamišljen je tako da osigura pravedniju raspodjelu poreznog opterećenja. Namjera je oporezivati nekretnine na temelju njihove tržišne vrijednosti, čime bi vlasnici luksuznih ili više nekretnina plaćali veći porez u odnosu na vlasnike jedne ili manje vrijedne nekretnine.
-
Povećanje prihoda lokalnih jedinica: Predviđa se da bi porez na nekretnine omogućio stabilan izvor prihoda za jedinice lokalne samouprave (općine, gradove i županije). Time bi se omogućilo financiranje lokalnih projekata i infrastrukture te smanjilo oslanjanje na državne transfere.
-
Poboljšanje učinkovitosti poreznog sustava: Uvođenjem ovog poreza, vlada nastoji pojednostaviti i modernizirati postojeći sustav oporezivanja nekretnina, zamjenjujući dosadašnje komunalne naknade, porez na kuće za odmor i slične lokalne namete jednim integriranim porezom.
-
Rješavanje pitanja neiskorištenih i praznih nekretnina: Novi porez mogao bi potaknuti vlasnike praznih ili neiskorištenih nekretnina da ih stave u funkciju (prodaju, iznajme) kako bi izbjegli dodatno porezno opterećenje.
Ovi prijedlozi izazvali su rasprave u javnosti, pri čemu se naglašava potreba za preciznim definiranjem kako bi se izbjegle nepravde i osiguralo da novi porez ne postane preveliko opterećenje za građane, osobito za one s nižim prihodima ili vlasnike nekretnina u manje razvijenim područjima.
https://www.vikendi.com/hr/ruralna-kuca-d845/
Posljedice reforme za građane s nižim prihodima i vlasnike nekretnina u manje razvijenim područjima
Uvođenje poreza na nekretnine moglo bi imati nekoliko potencijalnih posljedica za građane s nižim prihodima i vlasnike nekretnina u manje razvijenim područjima:
-
Financijsko opterećenje: Građani s nižim prihodima mogli bi se suočiti s dodatnim financijskim teretom, osobito ako posjeduju nekretnine koje su naslijeđene ili koje su u obitelji dugo vremena. Čak i ako su nekretnine vrijednije, vlasnici možda nemaju dovoljno likvidnih sredstava da podmire novi porez. To bi moglo dovesti do toga da neki vlasnici budu prisiljeni prodati svoje nekretnine kako bi izbjegli ili podmirili porezne obveze.
-
Depopulacija ruralnih i manje razvijenih područja: U manje razvijenim područjima, gdje tržišna vrijednost nekretnina nije visoka, novi porez mogao bi dodatno opteretiti već ionako ugrožena kućanstva. Ako porez bude nepodnošljiv, to bi moglo potaknuti daljnje iseljavanje stanovništva iz tih krajeva, što bi moglo dodatno pogoršati problem depopulacije i gospodarskog zaostajanja.
-
Smanjena vrijednost nekretnina: Ako porez na nekretnine bude visok, moglo bi doći do smanjenja potražnje za nekretninama, osobito u manje atraktivnim područjima, što bi dovelo do pada cijena nekretnina. To bi dodatno umanjilo imovinsku vrijednost građana u tim područjima.
-
Poteškoće u nasljeđivanju nekretnina: U obiteljima s nižim prihodima, gdje se nekretnine često prenose s generacije na generaciju, novi porez mogao bi otežati nasljeđivanje. Nasljednici bi mogli biti suočeni s velikim poreznim obvezama koje ne mogu ispuniti, što bi moglo prisiliti obitelji da prodaju imovinu koja ima dugogodišnju sentimentalnu vrijednost.
-
Društvene nejednakosti: Ako porez na nekretnine ne bude pravilno kalibriran, mogao bi produbiti društvene nejednakosti. Građani s većim prihodima i više nekretnina mogli bi lakše podnijeti dodatne troškove, dok bi oni s nižim prihodima mogli osjetiti značajan udar na svoj standard života.
Važno je da vlada pažljivo razmotri ove potencijalne posljedice i osigura mjere koje će zaštititi najranjivije skupine građana, kao što su primjerice porezne olakšice ili izuzeća za socijalno ugrožene osobe i područja.
Zaključno povećanje plaća ponovno ide na teret obitelji s niskim primanjima i socijalno ugroženih građana, starijih osoba i osobama s invaliditetima! Ostali će s lakoćom namiriti poreze i zadržati tržišni monopol i diskriminaciju nad oštećenima.
Autor: I.P.
Brine li Vlada RH pitanja koja brinu građane ili samo gleda svoja posla?
Dok mnogi građani žive u siromaštvu i s primanjima koja nisu dostatna za osnovne potrebe i dostojanstven život od rada, dok žive diskriminirani i uvjetovani tržišnim pravilima, nedostatkom nekretnina i onemogućeni da budu kreditno sposobni, Vlada RH brine samo jedno pitanje - kako još popuniti proračun kroz poreze?.
Sustav javne odvodnje u Rijeci - Studijom iz 2015 godine u 2024 EU sredstvima donose zastarjele tehnologije
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK
Sloboda medija u Republici Hrvatskoj
Informiranje i mediji su područja javnog interesa ključna za održavanje društvene stabilnosti, razvoja, te sveukupnog blagostanja građana.
Poštuje li Vlada RH dostojanstvo, ugled i čast svojih državljana
Vlada je na sjednici u četvrtak, 25. srpnja 2024. donijela odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, Vlade i Sabora plaća narasti za oko 70 posto. Odlukom je obuhvaćeno 270 dužnosnika.
Mnogobrojne online reklame nisu dovoljne stoga casino Rizik pozivom obavještava korisnike o bonusima
Reklame su mnogobrojne i nalaze se posvuda. U Rijeci reklama Rizik Casina nalazi se i na autobusima Autotroleja kojima se obavlja javni gradski prijevoz. Prisutne su i na digitalnim plakatima, a u online svijetu iskaču vrlo često na svim stranicama koje isto dozvoljavaju. Očito ni to nije dovoljno za namamiti građane da zaigraju i izgube svoj novac, stoga su odlučili korisnike nazvati na broj mobilnog uređaja i obavijestiti o bonusu koji je na računu i tamo će biti ograničenog vremena dostupan. "Uz 2,00 € bonusa, nude i 10 besplatnih vrtnji" - rekao je korisnik koji je osobno dobio poziv.
Ustanove javnog priopćavanja u Hrvatskoj
U Hrvatskoj postoji nekoliko ključnih ustanova javnog priopćavanja koje igraju važnu ulogu u informiranju javnosti. Ove ustanove uključuju:
Bez pravosudnog sustava nema funkcionalne politike koje se efikasno provode, o tome svjedoče svi stanovnici Hrvatske
Funkcioniranje politike bez valjanog pravosudnog susutava je izrazito OTEŽANO i NEEFIKASNO. Pravosudni sustav je ključan za održavanje reda, provedbu zakona i zaštitu prava građana. Bez njega pojavljuju se slijedeći problemi, a o istima svjedoče gotovo svi stanovnici Republike Hrvatske:
Ovršni zakonom dozvoljeno je kamatarenje nad građanima i pravne zaštite za isto nema
Tijekom ove godine, zbog cjelokupne situacije upravnog i pravosudnog nasilja u kojem sam žrtva zbog prijave nepravilnosti, i ne mogućnosti provedbe ovrhe nad mojim novčanim sredstvima, s obzirom da nemam prihoda, FINA je isknjižila neka dugovanja s mojih računa, među kojima je bilo i dugovanje prema Erste banci.
Odvjetnici vrlo dobro znaju o ne funkcionalnosti pravosudnog sustava, a bez njih postaje se žrtva pravosuđa
Sva upravna tijela u postupcima jedno glasno su potvrdila: "Gospođo, treba vam odvjetnik". Osjećaj kad čujete tu rečenicu, kada ste pravno, socijalno, radno i zdravstveno onesposobljeni, jednako je kao da osobi bez nogu objašnjavate da mu trebaju noge. OK, shvatila sam bez odvjetnika ništa, ali... Vrlo rijetko koji odvjetnik je spreman stati protiv kolega iz pravosudnog sustava o kojima zavisi njegova čitava karijera, i mora oprezno gaziti i ne se zamjerati. Srećom to je tek manjina odvjetnika, ostalima je u rodu bar neki službenik suda, često sudac. Stoga i kad bi imala sredstva za troškove odvjetnika, treba pronaći onog koji bi se primio ovog "ćoravog posla".
Nikola Biloglav umislio da je Rješenje Porezne uprave iznad Odluke Trgovačkog suda u Rijeci
Trgovački sud u Rijeci, dana 25.09.2023. godine, a na prijedlog FINE od dana 16. lipnja 2023. godine , pokrenuo je stečajni postupak pravne osobe PLUS L j.d.o.o., te je na oglasnoj ploči postavio poziv vjerovnicima.
Hrvatska postaje Florida za njemačke umirovljenike
Godinama smo odlazili u druge zemlje, trbuhom za kruhom, ostavljali najdraže da bi ih prehranili. Radili smo drugim zemljama ono što sada Nepalci i Indijci rade nama - radili za manje novaca od lokalnog stanovništva, uz plaćen smještaj, a sav zarađeni novac bi štedili i slali doma, te ostavljali državne budžete drugih zemalja praznima. Zbog navedenog Njemačka je jednako nepovoljna za lokalne umirovljenike, kao što je i Hrvatska za svoje, odnosno mirovine nisu dostatna sredstva za dostojanstven život. Stoga, Karma, Njemačka, za svoje umirovljenike predviđa da je idealna Hrvatska. Ovo potvrđuje broj nekretnina na Jadranskoj obali u vlasništvu njemaca, činjenica da je EOX Matrix registriran u njemačkoj te posjeduje više od 500 nekretnina, te činjenica da Njemačka gradi resorte za svoje lokalne umirovljenike u drugim država EU, i u Hrvatskoj. Hrvatskoj je to odlično, jer stižu potrošači koje nisu na trošku državnog proračuna, a mirovine su im gotovo kao i prosječna plača oko 800-900 eura. Za građane i umirovljenike Hrvatske nema rješenja, i mnogi su zaboravljeni u socijalnom siromaštvu, kao i druge skupine u potrebi.
Zemlja s najvećim PDV-om, najmanjim plaćama i najskupljom hranom u EU
Društvenom mrežom Tik Tok, a i ostalim mrežama poput Instagrama, Facebook i sličnih, već nekoliko godina kruže videozapisi poput ovog u nastavku, koji opisuju zgražanja turista na cijene hrane u Hrvatskoj.
Propisi po kojima u obavljanju djelatnosti postupa Hrvatski zavod za socijalni rad
Pravilnici:
Bonton oblačenja u školi i na poslu
Bonton odijevanja, kako u školi, tako i na poslu, podrazumijeva pridržavanje određenih pravila i normi vezanih za izgled, odjeću i opće ponašanje ovisno o situaciji i okruženju. Evo glavnih smjernica bontona odijevanja za oba okruženja:
Predmet Us I-707/2024, US RI
Autor: I.P.
Predmet Us I-687/2024, US RI
Autor: I.P.
Predmet Us I-416/2024, US RI
Autor: I.P.
Predmet Us I-415/2024, US RI
Predmet Us I-329/2024, US RI
Datum osnivanja: 26.02.2024.
Predmet Us I-309/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-263/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet Us I-262/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-261/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-182/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-181/2024, US RI
Irena Pandur
Predmet US I-180/2024, US RI
Uloga: Tužitelj
Predmet US I-179/2024 US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-123/2024 US RI
Irena Pandur
Predmet US I-122/2024 US RI
Irena Pandur
Predmet US I-101/2024 US RI
Irena Pandur
Add comment
Comments