Sustav javne odvodnje u Rijeci - Studijom iz 2015 godine u 2024 EU sredstvima donose zastarjele tehnologije

Published on 27 August 2024 at 23:24

Na Delti uskoro počinje izgradnja suvremenog Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda riječke aglomeracije - Grad Rijeka studije iz 2015 naziva suvremenim u 2024 godini

Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK

Na ovoj fotografiji vidi se već postojeći tunel, koji je skriven u podacima katastra, a iz njega se u more ulijeva svakakvo smeće i širi vrlo neugodan miris fekalija. O tome sam pisala u ranijem članku: https://www.restartaj.org/javni-glas/grad-rijeka/1959442_grad-rijeka-ne-vodi-dovoljno-brige-o-cistoci-grada-a-sva-prljavstina-u-moru-zavrsava

Riječki gradonačelnik je projekt poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture u riječkoj aglomeraciji u više javnih istupa okarakterizirao generacijskim projektom ogromne vrijednosti kada je riječ o kvaliteti života lokalnog stanovništva, kao i očuvanju najvrednijih prirodnih resursa za generacije koje dolaze.

" Ovaj projekt, po vrijednosti odmah iza Pelješkog mosta i spada u projekte nacionalnog značaja, omogućit će nam da zaštitimo našu pitku vodu, ali i očuvamo kvalitetu mora. Sve to važno je i za nas, ali i za buduće generacije kojima ćemo ostaviti čisto more i pitku vodu koja je u današnje vrijeme sve više privilegij. U Europi je sve manje gradova koji se mogu pohvaliti time da iz špine mogu popiti kvalitetnu, zdravu i čistu vodu", kazao je Filipović prilikom predstavljanja projekta.

Može li se smatrati generacijskim projektom izgradnja uređaja prema studiji iz 2015.? Sigurno u 2024. postoje nove tehnologije i bolja rješenja

Vrijednost ovog zastarjelog UPOV-a je 69,36 milijuna eura, a Ugovor je potpisan u okviru projekta »Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka«, vrijednog 232 milijuna eura, bez uključenog PDV-a. 

Dok u EU svi voze Golfa 5, mi u RH vozimo tek Golf 2. Tako djeluje i u pitanju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. 

Mnogi su projekti predlagani za Deltu, i odbijani, sada je jasno zašto. Projekt predlagan u 2017. godini o Riječkom akvariju nije zainteresirao gradsku upravu, više na linku: https://pomorac.hr/2017/09/04/rijecki-akvarij-pogledajte-mogla-izgledati-ikonicka-atrakcija-delti/

MO Centar – Sušak uputio otvoreno pismo gradonačelniku Filipoviću, ne žele bioplin u centru grada

Poštovani gradonačelniče,

kako je izjavio Andrej Marochini direktor riječkog Vodovoda i kanalizacije, vezano za radove na pročišćivaću otpadnih voda na južnoj Delti, koje ste jučer obišli, citiramo:

„osim što smo se držali postojećeg GUP-a grada Rijeke, elaborirali smo da se upravo ovaj postojeći uređaj pokazao vrlo podesan upravo na ovoj lokaciji, a s tim u svezi valja istaknuti i činjenicu da je prostor Delte najniža kota na kojem možemo iskoristiti sve benefite“, tražimo konkretne, jasne i pravovremene odgovore Vas kao Gradonačelnika Rijeke, koji mora brinuti o sigurnosti života u gradu.

Naime, sa slike koja je prezentirana javnosti vidljivo je koje uređaje će sadržavati buduće postrojenje, između ostalih: zgradu za biološku obradu otpadne vode, zgradu za ugušćivanje, dehidraciju i anaerobnu digestiju mulja, spremnik BIOPLINA.

Što se tiče smještaja bioplina, stručna javnost je nepodijeljena, takvim postrojenjima nije mjesto i ne smiju biti u središtima gradova. Kod projektiranja i izgradnje tehnoloških postrojenja za dobivanje bioplina mora se voditi računa o njihovom sigurnom radu. Prije svega, to se odnosi na tijek kemijskih industrijskih procesa i na moguće kvarove koji se mogu pojaviti. Problemi vezani za rad bioplinskih postrojenja predmet su mnogih znanstvenih publikacija upravo radi opasnosti za zdravlje i život ljudi. Prema studijama čak 12% nesreća vezano za takva postrojenja klasificirano je kao velike nesreće.

Grafikon, kojeg dostavljamo u prilogu, iz jednog znanstvenog članka, pokazuje kolika bi trebala biti minimalna udaljenost bioplin postrojenja od stambene zone. Da bi bilo 100% sigurno ta udaljenost trebala bi iznositi više od 11 kilometara, a na udaljenosti manjoj od 1 kilometra postoji više od 80% šanse da će se ugroziti sigurnost i zdravlje stanovnika. U Rijeci udaljenost od zgrada na tržnici iznosi 300m, a od onih, primjerice u Strossmayerovoj 450m.

Građani MO Centar-Sušak već dovoljno pate zbog rada kontejnerskog terminala na Brajdici zbog buke i zagađenja, a sada im se u njihov MO postavlja još jedna potencijalna eko bomba o čijem negativnom utjecaju na zdravlje i sam život nisu bili obaviješteni niti je itko o tome do sada javno govorio i upozorio.

Očito nije dovoljno što ovakvim vizijama i planovima razvoja Rijeke degradiran je sav urbani prostor i sveden na puko služanstvo raznim kapitalima nego sada se dovodi u pitanje i sama sigurnost života u centru grada.

Naravno, ovo prevažno pitanje nadilazi sam prostor MO Centar-Sušak i postavlja se kao gorući problem svim građanima Rijeke pogotovo kada znamo kako su gradska i županijska vlast obmanule građane vezano za odlagalište na Marišćini. Ni, ovaj puta Gradonačelniče, niste preispitali sve činjenice izgradnje postrojenja koje će, ukoliko se izgradi, ugroziti siguran život u gradu kojem ste Vi na čelu.

Isto tako, moramo reći da nam nije jasno je li cilj ovakve politike da se isprazni centar grada od njegovih žitelja budući da život u samom centru postaje nesnosan, ostajemo bez svega, dućana, pošte, ordinacija, vrtića, ljekarne, kioska, banke, bankomata, poštanskih sandučića čak i lutrije, ali zato dobivamo kontejnerske terminale i potencijalno opasna postrojenja.

Nastavlja li se šteta Gradu Rijeci, postavljanjem biospremnika u centru grada, i hoće li gradonačelnik čuti apele MO SUŠAK o štetama koje se čine izgradnjom skupe i zastarjele tehnologije? Svakako s obzirom da se radi o sredstvima EU fondova, hoće li se itko obratiti njima kao nadležnima? Čekamo odgovor Gradonačelnika...

Autor: I.P.


Mnogobrojne online reklame nisu dovoljne stoga casino Rizik pozivom obavještava korisnike o bonusima

Reklame su mnogobrojne i nalaze se posvuda. U Rijeci reklama Rizik Casina nalazi se i na autobusima Autotroleja kojima se obavlja javni gradski prijevoz. Prisutne su i na digitalnim plakatima, a u online svijetu iskaču vrlo često na svim stranicama koje isto dozvoljavaju.  Očito ni to nije dovoljno za namamiti građane da zaigraju i izgube svoj novac, stoga su odlučili korisnike nazvati na broj mobilnog uređaja i obavijestiti o bonusu koji je na računu i tamo će biti ograničenog vremena dostupan. "Uz 2,00 € bonusa, nude i 10 besplatnih vrtnji" - rekao je korisnik koji je osobno dobio poziv. 

Read more »

Odvjetnici vrlo dobro znaju o ne funkcionalnosti pravosudnog sustava, a bez njih postaje se žrtva pravosuđa

Sva upravna tijela u postupcima jedno glasno su potvrdila: "Gospođo, treba vam odvjetnik". Osjećaj kad čujete tu rečenicu, kada ste pravno, socijalno, radno i zdravstveno onesposobljeni, jednako je kao da osobi bez nogu objašnjavate da mu trebaju noge. OK, shvatila sam bez odvjetnika ništa, ali... Vrlo rijetko koji odvjetnik je spreman stati protiv kolega iz pravosudnog sustava o kojima zavisi njegova čitava karijera, i mora oprezno gaziti i ne se zamjerati. Srećom to je tek manjina odvjetnika, ostalima je u rodu bar neki službenik suda, često sudac. Stoga i kad bi imala sredstva za troškove odvjetnika, treba pronaći onog koji bi se primio ovog "ćoravog posla".

Read more »

Hrvatska postaje Florida za njemačke umirovljenike

Godinama smo odlazili u druge zemlje, trbuhom za kruhom, ostavljali najdraže da bi ih prehranili. Radili smo drugim zemljama ono što sada Nepalci i Indijci rade nama - radili za manje novaca od lokalnog stanovništva, uz plaćen smještaj, a sav zarađeni novac bi štedili i slali doma, te ostavljali državne budžete drugih zemalja praznima. Zbog navedenog Njemačka je jednako nepovoljna za lokalne umirovljenike, kao što je i Hrvatska za svoje, odnosno mirovine nisu dostatna sredstva za dostojanstven život. Stoga, Karma, Njemačka, za svoje umirovljenike predviđa da je idealna Hrvatska. Ovo potvrđuje broj nekretnina na Jadranskoj obali u vlasništvu njemaca, činjenica da je EOX Matrix registriran u njemačkoj te posjeduje više od 500 nekretnina, te činjenica da Njemačka gradi resorte za svoje lokalne umirovljenike u drugim država EU, i u Hrvatskoj. Hrvatskoj je to odlično, jer stižu potrošači koje nisu na trošku državnog proračuna, a mirovine su im gotovo kao i prosječna plača oko 800-900 eura. Za građane i umirovljenike Hrvatske nema rješenja, i mnogi su zaboravljeni u socijalnom siromaštvu, kao i druge skupine u potrebi. 

Read more »

Bonton oblačenja u školi i na poslu

Bonton odijevanja, kako u školi, tako i na poslu, podrazumijeva pridržavanje određenih pravila i normi vezanih za izgled, odjeću i opće ponašanje ovisno o situaciji i okruženju. Evo glavnih smjernica bontona odijevanja za oba okruženja:

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.