Mnoge obitelji u Gradu Rijeci već godinama se bore s visokim cijenama na tržištu najma stanova, ali i s nesklonim stavovima mnogih najmodavaca koji radije iznajmljuju svoje nekretnine studentima ili osobama bez maloljetne djece. Ovaj trend prisutan je još od 2020. godine, a situacija je danas postala gotovo neizdrživa. Zbog previsokih cijena najma, mnoge obitelji bile su prisiljene napustiti domovinu, ostaviti obitelj i prijatelje, te potražiti bolju priliku negdje drugdje.
Za roditeljske zajednice, posebno one s malom djecom, pristup stambenom prostoru postao je gotovo nemoguć. Iako plaće u Rijeci nisu u proporcionalnom porastu s cijenama najma, obitelji se suočavaju s nespretnim pregovorima i nepoštenim uvjetima, gdje mnogi najmodavci jednostavno odbijaju sklopiti ugovore s obiteljima. Stambena situacija postala je tako ozbiljna da mnogi ljudi nemaju nikakve šanse pokriti osnovne financijske troškove, a kamoli ostvariti pravo na dugoročni najam stana.
Jedno od potencijalnih rješenja ovog problema mogla bi biti izgradnja novih studentskih domova, čime bi se olakšao pritisak na tržište najma. Međutim, pitanje je koliko će ovaj pristup zaista pomoći obiteljima u Rijeci, jer bi nova infrastruktura prvenstveno bila usmjerena prema studentima, dok obitelji i dalje čekaju na rješenje. No, ako se poveća broj dostupnih studentskih smještajnih kapaciteta, moglo bi doći do smanjenja potražnje za privatnim iznajmljivačima, čime bi se posljedično mogla smanjiti i cijena najma, što bi moglo rasteretiti tržište i učiniti ga pristupačnijim za sve korisnike, uključujući obitelji.
Iako izgradnja novih studentskih domova može doprinijeti smanjenju stresa na tržištu najma, ključni izazov ostaje kako prilagoditi cijene najma realnim prihodima obitelji. U kontekstu rastuće cijene života, potrebno je razviti strategije koje će omogućiti dugoročno održivu dostupnost stambenog prostora, što uključuje i bolju regulaciju tržišta najma i podsticanje gradnje socijalnih ili subvencioniranih stambenih objekata.
Kao što se vidi iz iskustava obitelji u Rijeci, sama izgradnja studentskih domova neće biti dovoljno rješenje za sve izazove s kojima se obitelji suočavaju. No, može biti početak šireg i nužnog preispitivanja stambene politike u Hrvatskoj.
Dio problema zasigurno će pokušati riješiti najavljena objava Grada Rijeke o pripremi javnog natječaja za najam gradskih stanova, na kojem će prednost ostvarivati obitelji s maloljetnom djecom. Ovaj korak bio bi dobrodošao u nastojanju da se obiteljima omogući pristup povoljnijem stambenom smještaju. Međutim, hoće li ovaj plan doista biti učinkovit, ovisit će o stvarnom broju stambenih jedinica koje će Grad Rijeka staviti na raspolaganje. Naime, pravo pitanje je hoće li pripremljen natječaj moći zadovoljiti stvarne potrebe obitelji, čiji broj svakim danom raste zbog sve skupljih najamnina i nemogućnosti pristupa tržištu nekretnina.
I dok se natječaj još uvijek priprema, mnogi ostaju u iščekivanju. Nažalost, tijekom 2024. godine gradska uprava nije dala jasne odgovore na pitanja vezana uz prodaju gradskih stanova, koja su se više puta pojavljivala u javnosti. Iako bi ta prodaja trebala pomoći u financiranju drugih razvojnih projekata, postavlja se pitanje je li to uistinu pravi put, s obzirom na to da je tržište najma već preplavljeno, a obitelji u Rijeci, posebice one s maloljetnom djecom, ostaju bez adekvatnog stambenog prostora.
Za moju obitelj, situacija je postala gotovo nepodnošljiva. Za nas, koji imamo maloljetnu djecu, navodi se da "nema rješenja", dok se u isto vrijeme odluke o prodaji gradskih stanova provode bez odgovarajuće javne rasprave. Na teret obiteljima s djecom dolazi činjenica da se prava na stanovanje gotovo pa svode na luksuz, a ne osnovno ljudsko pravo. Umjesto da se razvijaju sustavi koji bi omogućili obiteljima stabilnost, mnogi se suočavaju s još većim nesigurnostima i poteškoćama. Za nas je, nažalost, jednostavnije oduzeti pravo na stanovanje nego pružiti ga obiteljima u potrebi.
https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/grad-rijeka-krenuo-s-adaptacijom-stanova-za-povoljniji-najam-mladima-do-45-godina/
Autor: I.P.
Add comment
Comments