Koja se prava i promjene mogu ostvariti pokretanjem građanske inicijative u RH?
Građani Republike Hrvatske imaju pravo biti aktivni sudionici u političkom procesu, a jedan od načina na koji mogu ostvariti tu ulogu je putem građanske inicijative i referenduma. Zakon o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne samouprave pruža okvir za ovaj važan oblik demokratskog sudjelovanja.
Građanska inicijativa je mehanizam koji omogućuje građanima da pokrenu određenu temu ili prijedlog s ciljem promjene zakona, propisa ili političke odluke. Građanska inicijativa može potaknuti raspravu o važnim pitanjima u društvu i potaknuti donositelje odluka da obrate pažnju na glas građana.
Što je građanska inicijativa prema značenju zakona u RH?
Građanska inicijativa u Republici Hrvatskoj je oblik participativnog demokratskog procesa u kojem građani mogu pokrenuti određenu temu ili inicijativu s ciljem promjene ili donošenja određenog zakona, propisa ili političke odluke. Ova inicijativa omogućuje građanima da direktno sudjeluju u političkom procesu i izraze svoje stavove i interese.
Zakonom koji regulira građanske inicijative u Republici Hrvatskoj je Zakon o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne samouprave. Ovaj zakon propisuje uvjete, postupke i prava vezana uz različite oblike građanskog sudjelovanja, uključujući i građanske inicijative.
Odnosno, u RH nema propisanog zakona koji se odnosi na građanske inicijative ni jasnih odredbi zakona kojima su propisane.
No, da bi ostvarili promjene ili donošenje određenog zakona, propisa ili političke odluke potrebno je raspisati referendum, stoga možemo reći da su građanske inicijative u RH zakonu regulirane Zakonom o referendumu , Zakonom o udrugama. te Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Što je potrebno da bi se promjena ostvarila?
Pokretanje građanske inicijative zahtijeva određene korake kako bi se osiguralo da je proces transparentan i demokratski. Građani moraju prikupiti određeni broj potpisa podrške za svoju inicijativu, a broj potpisa ovisi o razini vlasti (državnoj ili lokalnoj) i konkretnoj temi inicijative. Nakon prikupljanja potpisa, inicijativa se predaje nadležnim institucijama na razmatranje.
Što je referendum?
Referendum je formalni postupak u kojem se građani izravno izjašnjavaju o određenoj političkoj, pravnoj ili društvenoj temi. To može uključivati glasovanje o prijedlozima zakona, ustavnim promjenama ili drugim važnim pitanjima. Referendum omogućuje građanima da neposredno utječu na političke odluke.
Zašto je važno sudjelovati u referendumu?
Sudjelovanje u referendumu ključno je za demokratski proces. To je prilika da građani izraze svoje mišljenje i utječu na budućnost svoje zemlje. Kroz referendum, glas svakog pojedinca ima jednaku težinu, bez obzira na status ili političku pripadnost.
Građanska inicijativa i referendum su vitalni dijelovi demokratskog sustava Republike Hrvatske. Ovi mehanizmi omogućuju građanima da budu aktivni sudionici u donošenju odluka koje utječu na njihovu svakodnevnicu i budućnost. Sudjelovanje u građanskoj inicijativi i referendumu prilika je da se glas građana čuje i da se zajedno oblikuje bolja budućnost za sve.
Realizacija promjena i ostvarenje ciljeva građanske inicijative
Građanska inicijativa mora imati određene propise i pravila koja su propisana zakonom u Republici Hrvatskoj.
Iako nije nužno da građanska inicijativa ima "statut" u klasičnom smislu kao što ga imaju udruge ili organizacije, potrebno je da postoji jasno definirana svrha inicijative, postupci za pokretanje inicijative, način prikupljanja potpisa podrške, kao i ostala pravila koja uređuju njezino funkcioniranje.
Ovi propisi i pravila obično su utvrđeni u zakonima koji reguliraju građanske inicijative, kao što je Zakon o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne samouprave.
U tim zakonima propisuju se uvjeti i postupci za pokretanje građanske inicijative, kao i zahtjevi za njezino prikupljanje potpisa podrške i daljnje postupanje s inicijativom nakon prikupljanja potrebnog broja potpisa.
Evo pregleda osnovnih uvjeta i postupaka za pokretanje građanske inicijative u Republici Hrvatskoj:
-
Definiranje teme inicijative: Prvi korak u pokretanju građanske inicijative je jasno definiranje teme ili problema koji će biti predmet inicijative. Tema inicijative trebala bi biti relevantna i od interesa za širu javnost.
-
Priprema teksta inicijative: Nakon što je definirana tema, potrebno je pripremiti tekst inicijative. Tekst inicijative trebao bi sadržavati jasno izražene ciljeve inicijative, argumente koji ih podupiru te prijedloge za promjene ili akcije koje bi trebale biti poduzete.
-
Prikupljanje potpisa podrške: Građanska inicijativa zahtijeva određeni broj potpisa podrške kako bi bila valjana. Broj potrebnih potpisa ovisi o razini vlasti (državnoj ili lokalnoj) i specifičnoj temi inicijative. Potpisi podrške obično se prikupljaju putem obrasca ili peticije na kojem se građani izjašnjavaju podržavaju li inicijativu.
-
Predaja inicijative nadležnim tijelima: Nakon prikupljanja potrebnog broja potpisa podrške, inicijativa se predaje nadležnom tijelu ili instituciji. Ovisno o razini vlasti, to može biti državno tijelo (npr. Sabor Republike Hrvatske) ili lokalna samouprava (npr. Gradsko vijeće).
-
Pregled inicijative: Nadležno tijelo provodi pregled inicijative kako bi utvrdilo je li ispunila sve zakonom propisane uvjete. To može uključivati provjeru broja potpisa podrške, valjanost teksta inicijative i usklađenost s propisima.
-
Odluka o daljnjem postupanju: Nakon pregleda, nadležno tijelo donosi odluku o daljnjem postupanju s inicijativom. Ovisno o rezultatu pregleda, inicijativa može biti prihvaćena i upućena na daljnju razmatranje ili odbijena.
Ovi su opći koraci i postupci koji su često uključeni u pokretanje građanske inicijative u Republici Hrvatskoj, ali detalji mogu varirati ovisno o konkretnoj temi inicijative i zakonskim propisima.
U realnosti vrlo mali broj inicijativa ostvari ciljeve, a najčešće zbog nedostatnog broja odaziva građana na referendumu!
Kao alternativno rješenje predstavljam projekt odnosno
Građansku inicijativu "Crna ovca"
"Ponekad je Crna Ovca jedina koja govori istinu"
Koja se prava i promjene mogu ostvariti pokretanjem građanske inicijative u RH?
Građani Republike Hrvatske imaju pravo biti aktivni sudionici u političkom procesu, a jedan od načina na koji mogu ostvariti tu ulogu je putem građanske inicijative i referenduma. Zakon o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne samouprave pruža okvir za ovaj važan oblik demokratskog sudjelovanja.
Građanska inicijativa STOP
Građanska inicijativa STOP Institucionalnom nasilju je poziv za pomoć i osnivanje društvene organizacije “HERA” za zaštitu prava djece, majki i obitelji, te propagandu upravnim tijelima i javnosti o potrebama i problemima koje prolaze raznim (ne) postupanjima državnih javnih tijela.
Javni poziv građanima na sudjelovanje i organizaciju riječke Povorke ponosa
Pročitaj više...
Javni poziv za sponzorstvo i partnerstvo s Portalom ReStart
Programski sadržaj Portala ReStart koji služi kao neovisni glas građana, teži promicanju demokracije, pravde i jednakosti, pružajući relevantne informacije, potičući dijalog i promičući vrijednosti koje doprinose razvoju i unaprjeđenju kvalitete života svih građana u zajednici.
Javni poziv organizatorima, pravnim i fizičkim osobama koje žele informirati građane putem Portala ReStart
Pozivam sve organizatore, pravne i fizičke osobe, udruge i druge koji žele informirati građane o svojim djelatnostima, radu i javnim događajima, uz Potporu Portala ReStart kao javnog medija, odnosno putem Portala ReStart da dostave kratko predstavljanje i područje javnog interesa u kojem djeluje, te akreditacije za prisustvovanje javnim događajima i informiranje građana o istom, i/ili srodnim temama. Zahtjev možete predati putem email adrese: info.portal.restart@gmail.com ili restart@restartaj.org.
Javni poziv: Tražimo suradnika odvjetničke struke - 10 izvršitelja
Ukoliko si odvjetnik ili odvjetnica, i želiš aktivno sudjelovati u zaštiti djece, obitelji, starijih i nemoćnih, ili bolesnih, tada si upravo TI osoba koju tražimo za suradnika Portala ReStart!!
Javni poziv: Postani osnivač i aktivni član Društvene organizacije Građanska upravna kontrola
Društvena organizacija Građanska upravna kontrola je projekt u sklopu RI ReStart projekata od javnog općeg ili društvenog interesa koji kroz inovativne pristupe djeluju u svrhu poboljšanja kvalitete života građana, odnosno za razvoj i unaprijeđenije društvenih zajednica.
Razmišljate o načinu kako ostvariti online zaradu?
Iako je web preplavljen videozapisima i tekstovima o tome kako iskoristiti online prednosti za povećanje osobnog ili poslovnog profita, rijetko koji objašnjava kako je to moguće za nas u Hrvatskoj i na prostorima ex Yu.
Projekt Kreni digitalno
Projekt za poticanje građana i zajednice na digitalni razvoj i upoznavanje s prednostima koje se mogu ostvariti kroz programe digitalizacije.
Propisi po kojima u obavljanju djelatnosti postupa Hrvatski zavod za socijalni rad
Pravilnici:
Bonton oblačenja u školi i na poslu
Bonton odijevanja, kako u školi, tako i na poslu, podrazumijeva pridržavanje određenih pravila i normi vezanih za izgled, odjeću i opće ponašanje ovisno o situaciji i okruženju. Evo glavnih smjernica bontona odijevanja za oba okruženja:
Predmet Us I-707/2024, US RI
Autor: I.P.
Predmet Us I-687/2024, US RI
Autor: I.P.
Predmet Us I-416/2024, US RI
Autor: I.P.
Predmet Us I-415/2024, US RI
Predmet Us I-329/2024, US RI
Datum osnivanja: 26.02.2024.
Predmet Us I-309/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-263/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet Us I-262/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-261/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Predmet US I-182/2024, US RI
Pisarnica: Sudska pisarnica
Add comment
Comments