Građanska upravna kontrola
Društvena organizacija Građanska upravna kontrola je projekt u sklopu RI ReStart projekata od javnog općeg ili društvenog interesa koji kroz inovativne pristupe djeluju u svrhu poboljšanja kvalitete života građana, odnosno za razvoj i unaprijeđenije društvenih zajednica.
Predstavljanje projekta i inicijative za osnivanje Društvene organizacije Građanska upravna kontrola
Društvena organizacija Građanska upravna kontrola predstavlja udruživanje više građana sa ciljem ostvarenja zajedničkog cilja, odnosno za unapređenje građanske zajednice, odnosno daje prilike za sudjelovanje i demokratsko uključivanje na lokalnoj i/ili državnoj razini.
Građanska upravna kontrola predstavlja aktivno građanstvo i omogućuje sudjelovanja građana u kreiranju javnih politika, osnažuje socijalnu mrežu, izgradnju povjerenja i reprociteta.
Građanska upravna kontrola je nezaobilazna organizacija od općeg interesa jer pruža rješenja temeljena na potrebama građana kroz inovativne pristupe politici i stvaranju održivih partnerskih odnosa kojima će se oblikovati i provoditi javne politike.
Svrha i ciljevi Društvene organizacije Građanska upravna kontrola
Participativno sudjelovanje u razvoju politika, kroz poticanje pristupa “odozdo prema gore”, u svojstvu organizacije društva čiji članovi imaju ciljeve i odgovornosti od općeg društvenog interesa, te djeluje kao posrednik između javnih vlasti i građana.
Cilj je ojačati osjećaj vlasništva građana nad aktivnostima, uz razvoj i održivost već postojećih programa, aktivnosti i projekata, te razvoj novih programa.
Organizacija, odnosno aktivnosti i projekt iste, temelje se na sljedećim načelima:
- civilno-javnom partnerstvu kao osnovnom modelu razvoja i ustrojstva društvenih programa, aktivnosti i projekata za građane
- Participativnom upravljanju kao modelu odlučivanja i razvoja društvenih programa, aktivnosti i projekata za građane
- Provedbi programa, aktivnosti i projekata za aktivno sudjelovanje i informiranje građana
Izazovima s kojima se organizacije susreće
- šutnja upravnih tijela i tijela s javnim ovlastima, te ostalih tijela koja djeluju na javni interes građana
- ne ispunjavanje stvarne potrebe građana
- financijska sredstva za osnivanje društvene organizacije, te upravljačkog tima osnivača koji će djelovati u okviru programa, aktivnosti i projekata iste
Rješenje izazova koje nudi Društvena organizacija Građanska upravna kontrola
Kroz inovativni model participativnog upravljanja građanima se omogućuje da direktno sudjeluju u rješavanju problema i potreba građana i zajednica, osmišljanju modela kvalitetnijeg upravljanja u upravnim poslovima državnih upravnih tijela i tijela s javnim ovlastima, što u konačnici vodi jačanju uzajamnog povjerenja i zajedništva, odnosno podizanju kvalitete društvenog života zajednice.
Poticanje i informiranje građana o raznovrsnim društvenim aktivnostima osmišljenih za različite kategorije građana, te za aktivno sudjelovanje i razvoj društveno kultrnog života i građanske partipacije.
Brži i jednostavniji pristup!
Novi oblik organiziranja društvenog i kulturnog sadržaja, kao alternativa privatnim inicijativama i javnim ustanovama, kroz komunikaciju s građanima, a za analizu realnih i trenutnih potreba.
Ključ je u izgradnji dostatnih kapaciteta, kao nadomjestak nedostatnih financijskih i ljudskih kapaciteta potrebnih za razvoj sadržaja i obavljanje administrativnih i upravljačkih poslova nužnih za dobro upravljanje državom, a u skladu s stvarnim i realnim potrebama građana i cijele zajednice.
Građani mogu biti članovi Društvene organizacije Građanska upravna kontrola, postavljati upite, komentare, prigovore, prijedloge, zahtjeve i ostale upite o upravnim i javnim poslovima, obvezama ili pravima koja im zakonom pripadaju, sudjelovati u aktivnostima, programima i javnim projektima, kako bi osigurali i zaštitili svoja prava i interese, te pridonijeli općem javnom interesu.
Osnivanje Društvene organizacije Građanska upravna kontrola
Građanska upravna kontrola članska je organizacija u koju se građani slobodno i dobrovoljno udružuju radi ostvarivanja političke, kulturne, prosvjetne, umjetničke, naučne, zdravstvene, socijalne, tjelesne, tehničke ili druge javne društvene aktivnosti.
Građani koji se žele priključiti organizaciji uključuju se radi ostvarivanja aktivnosti od šireg društvenog interesa, a udruženje građana radi zadovoljavanja svojih osobnih i zajedničkih potreba.
Učlaniti se mogu sve punoljetne pravne i fizičke osobe s prebivalištem na području Republike Hrvatske.
Društvena organizacija stječe sredstva za ostvarivanje svojih ciljeva i mogu raspolagati s njima u skladu s Statutom i zakonskim propisima. Sredstva se ostvaruju iz članarina, dotacija i samoupravnih organizacija i zajednica, od priloga i darova, prihoda od igara na sreću, prihode od imovine i prava, na osnovi samoupravne dogovorene naknade za izvršenje programa u samoupravnoj interesnoj zajednici te od prihoda od obavljanja privredne ili druge djelatnosti, te od ostalih prihoda iz drugih izvora.
RI ReStart, Obrt za usluge, odnosno vlasnik Irena Pandur , nositelj su projekta Društvene organizacije Građanska upravna kontrola, te u istoj djeluje kao kolegijalno izvršeno tijelo. Projektom je sastavljena Odluka o osnivanju i Statut, te Pravilnika.
Pripremna i prva faza projekta uključuje aktivnosti oko izrade ustroja i programa, i ostalih radnji potrebnih za registraciju Društvene organizacije pod nazivom Građanska upravna kontrola, odnosno za upis u Sudski registar, kada će započeti s radom, a pripremna i prva faza projekta završava.
Za upis u sudski registar i početak rada Odluku o osnivanju mora podnijeti najmanje 10 građana, stoga ovim pozivom RI ReStart, kao kolegijalno i izvršno tijelo objavljuje Javni poziv za osnivanje Društvene organizacije Građanska upravna kontrola za ukupno 9 članova osnivača, a prema uvjetima i kriterijima prijaviti se mogu:
- građani, pravne i fizičke punoljetne osobe s područja RH koji dijele ideje i ciljeve iz Odluke o osnivanju i Statuta Društvene organizacije Građanska upravna kontrola, te se istoj žele priključiti u svojstvu Osnivača
- građani koji se aktivno služe internetom, te poznaju rad na računalu, odnosno mogu poslove organizacije obavljati putem interneta
- građani koji mogu biti aktivni u radu za rast i održivi razvoj organizacije, a mogu pridonijeti nekoj aktivnosti iz područja: digitalni marketing, vođenje društvenih mreža, pisanje bloga i/ili članaka, komunikacija s građanima, analiza i ankete, knjigovodstvo, pravo, inovacije i projekti, javni društveni događaji, službena osoba za javnost, PR, novinarstvo, administrativni poslovi, programiranje i web dizajn, i ostala srodna područja
Uvjeti za potpisivanje Odluke o osnivanju i odabir osnivača:
- Osnivači su temelj uspjeha projekta, a u isti se priključuju jednakim doprinosima u iznosu godišnje članarine za 2024. godinu od 240,00 €. Osnivači članarinu plaćaju prije potpisivanja Odluke o osnivanju, Statuta i ostalih potrebnih Ugovora ili Pravilnika potrebnih za upis u Sudski registar i početak rada ( troškovnik je dio Odluke o osnivaju, a troškovi će se namiriti iz članarina)
- Osnivači su dužni aktivno djelovati u programima i aktivnostima društvene organizacije, te promovirati iste, a najmanje 20 sati tjedno u dogovoru i pod vodstvom kolegijalnog i izvršnog tijela RI ReStart
- Osnivači usvajaju i odluku o osnivanju Udruge građana, a za zadovoljavanja svojih osobnih i zajedničkih prava, a putem koje će se osigurati i dodatna sredstva za organizaciju, kao i sredstva za rad osnivača i stručnih osoba, te omogućavanje građanima širokog spektra usluga. Odluku o osnivanju Udruge građana mora donijeti najmanje 5 osnivača, stoga je prilikom prijave potrebno označiti da li želite sudjelovati i u svojstvu osnivača iste.
- Prilikom prijave osnivači moraju opisati kojem području mogu aktivno pridonijeti i na koje načine, odnosno navode svoje prednosti i stručnosti koje su potrebne za djelovanje i održivi razvoj organizacije
Javni poziv za osnivanje Društvene organizacije Građanska upravna kontrola u svojstvu osnivača i aktivnog člana
Prijavnica za Osnivače i aktivne članove Društvene organizacije Građanska upravna kontrola
Nakon prijave za aktivnog korisnika programa Javni Glas, potrebno je dostaviti potvrdu o uplati putem email adrese koju ste upisali prilikom popunjavanja Prijavnice, a na email adresu restart@restartaj.org. Prilikom slanja dokumenata u naslovu email-a potrebno je navesti – Javni poziv za osnivače.
Osnivanje GUK
Osnivanje GUK
Donacija udjela za osnivanje Društvene organizacije Građanska upravna kontrola u sklopu programa Javni Glas!
Autor: I.P.
Add comment
Comments