Naknada Štete u Upravnim Sporovima i Kršenje Zakona o Općem Upravnom Postupku

Published on 28 July 2024 at 17:49

Upravni sporovi i kršenja zakona o općem upravnom postupku (ZOUP) mogu izazvati različite vrste šteta za građane, uključujući materijalne i nematerijalne štete. U ovom članku pružamo vam sve ključne informacije o vašim pravima na naknadu štete u tim situacijama.

Prava na Naknadu Štete u Upravnim Sporovima

U Hrvatskoj, naknada štete u upravnom sporu regulirana je Zakonom o upravnim sporovima. Građani mogu tražiti naknadu štete koja im je nanesena nezakonitim aktom tijela javne vlasti ili radnjom službene osobe u vezi s obavljanjem javnih ovlasti.

Vrste Štete

 

  • Materijalna šteta: Obuhvaća stvarni gubitak (npr. gubitak imovine) i izmaklu korist (npr. propuštena dobit).
  • Nematerijalna šteta: Uključuje duševne boli, povredu ugleda, časti i dostojanstva.

 

Postupak za Naknadu Štete

 

  • Podnošenje tužbe: Stranka može podnijeti tužbu nadležnom upravnom sudu, zahtijevajući naknadu štete.
  • Dokazi: Tužitelj mora pružiti dokaze o pretrpljenoj šteti, uključujući opis štete i iznos tražene naknade.
  • Odlučivanje suda: Sud procjenjuje osnovanost zahtjeva i određuje iznos naknade na temelju dostavljenih dokaza.

 

Rokovi

Tužba za naknadu štete mora se podnijeti u roku od tri godine od dana kada je osoba saznala za štetu i za osobu koja je štetu prouzročila, a najkasnije pet godina od dana nastanka štete.



Šteta zbog Upravne Šutnje

Upravna šutnja nastaje kada tijelo javne vlasti ne donese odluku u zakonski propisanom roku. To može uzrokovati nematerijalnu štetu poput duševnih boli i stresa zbog neizvjesnosti, te povrede ugleda i časti.

Postupak u Slučaju Upravne Šutnje

 

  • Podnošenje žalbe: Stranka može podnijeti žalbu višem tijelu ako prvostupanjsko tijelo ne donese rješenje u propisanom roku.
  • Podnošenje tužbe: Ako se žalba ne riješi u roku, stranka može pokrenuti upravni spor zbog upravne šutnje.

 

Nematerijalna Šteta zbog Kršenja ZOUP-a

Kršenje odredbi ZOUP-a može uključivati razne nezakonite radnje ili propuste tijela javne vlasti, što može prouzročiti nematerijalnu štetu kao što su:

  1. Duševne boli i stres: Zbog nepravednog postupanja ili neizvjesnosti.
  2. Povreda ugleda i časti: Ako je kršenje zakona dovelo do nepravedne percepcije ili etiketiranja osobe.
  3. Povreda dostojanstva: Ako je osoba pretrpjela ponižavanje ili degradaciju.

Postupak za Naknadu Nematerijalne Štete

 

  • Podnošenje tužbe: Stranka podnosi tužbu nadležnom sudu za naknadu nematerijalne štete.
  • Dokazivanje: Tužitelj mora dokazati pretrpljenu nematerijalnu štetu putem relevantnih dokaza kao što su iskazi svjedoka i medicinska dokumentacija.
  • Odlučivanje suda: Sud procjenjuje osnovanost zahtjeva i određuje pravičnu naknadu na temelju dostavljenih dokaza.

 

Kriteriji za Određivanje Naknade Nematerijalne Štete

 

  • Težina povrede: Sud razmatra ozbiljnost povrede prava ili interesa tužitelja.
  • Trajanje povrede: Dulje trajanje duševnih boli ili drugih povreda može povećati iznos naknade.
  • Posljedice povrede: Sud uzima u obzir utjecaj povrede na život tužitelja.

 


Građani imaju pravo na naknadu štete u slučaju upravne šutnje ili kršenja zakona o općem upravnom postupku. Nematerijalna šteta obuhvaća duševne boli, povredu ugleda, časti i dostojanstva, a naknada štete osigurava se putem upravnih sudova. Ako smatrate da ste pretrpjeli štetu, obratite se pravnom stručnjaku za savjet i poduzmite odgovarajuće pravne korake kako biste ostvarili svoja prava.

Autor: I.P.



Državno odvjetništvo: neovisno tijelo ili protu stranka?

Državno odvjetništvo je definirano kao samostalno i neovisno tijelo koje ima ovlasti postupati protiv počinitelja kaznenih djela, štititi imovinu Republike Hrvatske te poduzimati pravne radnje za zaštitu Ustava i zakona. Njegovo djelovanje temelji se na Ustavu, međunarodnim ugovorima i pravnoj stečevini Europske unije.

Read more »

Nadležnosti Državnog Odvjetništva Republike Hrvatske: Zaštita Pravnog Poretka i Javnog Interesa

Općinska državna odvjetništva postupaju pred općinskim sudovima i javnopravnim tijelima, dok županijska državna odvjetništva djeluju pred županijskim, trgovačkim i upravnim sudovima. Posebna državna odvjetništva postupaju pred sudovima određenim zakonom. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) poduzima pravne radnje radi zaštite Ustava i zakonitosti pred Ustavnim sudom, Vrhovnim sudom te drugim visokim sudovima, a može djelovati i pred stranim sudovima ako je to zakonom propisano

Read more »

Ustrojstvo, Nadležnost i Rad Državnog Odvjetništva

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske organizirano je za cijelo područje Hrvatske, a sastoji se od županijskih i općinskih državnih odvjetništava. Po potrebi se mogu ustanoviti i posebna državna odvjetništva za specifične vrste predmeta. Svako odvjetništvo djeluje unutar svoje nadležnosti, a općinska su podređena županijskim, koja su pak podređena Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske.

Read more »

Snimanje razgovora s javnim tijelima - kazneno djelo ili ne?

Osim što ne odgovaraju na moje email poruke, kao ni službene podneske, od kad imaju primljeno na znanje da se razgovore snima, odbijaju razgovarati, a istovremeno mene u čitavom postupku navode upravo na to - razgovor koji se ne snima i bilježi vjerodostojno! Kao razlog odbijanja komunikacije navode da je isto kažnjivo djelo - no, to nije točno!

Read more »

Državna uprava

Ovaj Zakon uređuje sustav državne uprave, ovlaštenja za donošenje provedbenih propisa i privremenih interventnih mjera. Neki ključni dijelovi uključuju:

Read more »

Portal za digitalizaciju društva građana predstavlja novi oblik organiziranja društvenog i kulturnog sadržaja te decentralizaciju javnih politika.

 


Bonton oblačenja u školi i na poslu

Bonton odijevanja, kako u školi, tako i na poslu, podrazumijeva pridržavanje određenih pravila i normi vezanih za izgled, odjeću i opće ponašanje ovisno o situaciji i okruženju. Evo glavnih smjernica bontona odijevanja za oba okruženja:

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.