Službeno očitovanje Odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i unaprjeđenje kvalitete života, Grada Rijeke o problemu beskućništva u Rijeci

Published on 10 July 2024 at 22:49

Službeno očitovanje Odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i unaprjeđenje kvalitete života, Grada Rijeke o problemu beskućništva u Rijeci

Poštovani gđa. Pandur, u nastavku su odgovori na postavljena pitanja.

 

- Koliko trenutno korisnika koristi uslugu prihvatilišta u Rijeci?

Beskućnici s područja Primorsko goranske županije se uputnicom Zavoda za socijalni rad, Županijske službe Primorsko granske županije, Područnog ureda Rijeka mogu smjestiti u dva prihvatilišta za beskućnike. Oba prihvatilišta su kapaciteta 14 osoba. Osobe u riziku od beskućništva se u oba prihvatilišta smještaju uputnicom Zavoda, nakon procjene stručnih djelatnika Zavoda o postojanju potrebe za smještajem, odnosno o postojanju potrebe za ovom vrstom socijalne usluge propisane Zakonom o socijalnoj skrbi („Narodne novine“18/22,46/22,119/22 i 156/23).

Prema podacima s kojima raspolažemo oba prihvatilišta imaju popunjene kapacitete (28 korisnika), a smještaj se vrši koordinacijom između Zavoda i prihvatilišta.

 

- Tko ostvaruje pravo i kome se treba obratiti u pitanju beskućništva?

Osobe koje se nalaze u riziku od beskućništva trebaju se obratiti nadležnom Zavodu za socijalni rad čiji stručni djelatnici nakon stručne procjene izdaju uputnice temeljem kojih se nakon stručne procjene mogu smjestiti u prihvatilišta.

 

- Gdje se nalaze navedena prihvatilišta i kakvi su uvjeti stanovanja?

Oba prihvatilišta, Prihvatilište za beskućnike „Ruže sv. Franje“ (Baštijanova 25a) i Prihvatilište za socijalno ugrožene osobe i beskućnike Udruge „OAZA“ (Žrtava fašizma 12) se nalaze na području Rijeke. Oba prihvatilišta zadovoljavaju uvjete propisane Pravilnikom o mjerilima za pružanje socijalnih usluga („NN“ br.110/22).

 

- Ima li Rijeka organizirano prihvatilište za obitelj s djecom, ili jedno roditeljske zajednice? 

Budući se u prihvatilišta uglavnom smještavaju osobe muškog spola, Udruga „OAZA “ pored prihvatilišta vodi i stambenu zajednicu za žene beskućnice u kojoj može biti smješteno 6 ženskih osoba. Korisnice se smještaju u ovaj stambeni prostor također putem uputnice Zavoda.

Kako su ovakve vrste smještaja privremenog karaktera tj. vremenski ograničene na 6 -12 mjeseci, te su koncipirane da smješteni korisnici veći dio dana provode u istom prostoru, smještaj ove vrste nije primjeren za obitelji s djecom ili jednoroditeljske obitelji.

 

- Na koji način Grad Rijeka zbrinjava obitelji koje se nađu u problemu beskućništva?

Najčešće obiteljima koje se nađu u situaciji beskućništva se ponudi mogućnosti ostvarivanja prava na oblik pomoći iz Socijalnog programa Grada Rijeke koji se odnosi na pravo za naknadu za troškove stanovanja sukladno Odluci o socijalnoj skrb Grada Rijeke („Službene novine Grada Rijeke“ 15/22). Na taj način se obiteljima znatno umanji trošak mjesečne najamnine za stan kojeg unajme za stanovanje.

Jedan od načina koji mogu ostvariti korisnici prava na zajamčenu minimalnu naknadu pri Zavodu za socijalni rad, Županijskoj službi Primorsko granske županije, Područnom uredu Rijeka, je i pravo na smještaj u prostorima nužnog smještaja Grada Rijeke.

Naime, nužni smještaj Grada Rijeke podrazumijeva korištenje stambenih jedinica (jedna ili više prostorija minimalne kvadrature 16m2, uz mogućnost korištenja kupaona i zajedničkih sanitarnih čvorova) u objektima na trima gradskim lokacijama. Nužni smještaji Grada Rijeke daju se na korištenje temeljem Odluke o davanju nužnih smještaja na korištenje („Službenim novinama Grada Rijeke“ broj 18/19) u kojoj je propisano da pravo na ovaj vid privremenom smještaja imaju državljani Republike Hrvatske s prebivalištem na području Grada Rijeke, stranci i osobe bez državljanstva sa stalnim boravkom na području Grada Rijeke, te azilanti i stranci pod supsidijarnom zaštitom s prebivalištem na području Grada Rijeke kojem je međunarodna zaštita odobrena posebnim propisom, ako su on i članovi njegova kućanstva korisnici prava na zajamčenu minimalnu naknadu na temelju rješenja Zavoda za socijalni rad, Županijske službe Primorsko-goranske županije, Područnog ureda Rijeka, uz uvjet da nemaju stan u najmu, stan/kuću u privatnom (su)vlasništvu na području Republike Hrvatske, odnosno ne koriste stan u vlasništvu Grada Rijeke bez valjane pravne osnove, ili da nisu otkupili stan nad kojim postoji stanarsko pravo i prodali ga trećoj osobi.

 

S poštovanjem,

 

www.rijeka.hr | www.mojarijeka.hr

KARLA MUŠKOVIĆ

Pročelnica

····························································

Grad Rijeka

UO za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života

Adresa: Korzo 16, 51000 Rijeka

E-mail: karla.muskovic@rijeka.hr, zdravstvo@rijeka.hr

····························································

T: +385 51 209 626

F: +385 51 209 629

U službenom očitovanju Grad Rijeka potvrđuje da nema rješenje za stambeno zbrinjavanje mene i dvoje maloljetne djece o kojoj sama skrbim, a naknada za podstanarstvo je odbijena, iako sam na istu imala pravo od početka 2023. godine. Nadležan je poštivati moje roditeljsko pravo i zaštititi prava i dobrobiti djece, no Grad Rijeka, i HZSR, Pu Rijeka prepuštaju stvar slučaju već više od 6 mjeseci. Pitam se da li bi isto postupali da se uselim u luksuzni apartman i čekali proces od 6 mjeseci za deložaciju? 

Naknada za podstanarstvo maksimalno iznosi 130,00 eura po kućanstvu, a isto ne predstavlja postotak iznosa kako Grad Rijeka navodi da socijalnom potporom pokriva većinske troškove stanovanja. 

Na svaki moj podnesak traje Upravna šutnja ili dobijem neslužbeni dopis od upravnih tijela putem email-a, koji uporno navodi da Grad Rijeka nije nadležan, unatoč jasnim zakonima i Potvrdi pučkog pravobranitelja za djecu da jest. 

Što je rješenje Grada Rijeke, i HZSR, Pu Rijeka, smjestiti nas u nužni smještaj gdje se odvijao nedavno krvavi pokolj? 

Udruga Depaul potvrdila je za beskućnika nema mjesta u prihvatilištima. 

JAVNO PITAM PUČKOG PRAVOBRANITELJA KAD TOČNO PLANIRA ZAŠTITI DJECU OD POSTUPANJA UPRAVNIH TIJELA I INSTITUCIONALNOG NASILJA KOJE SE ČINI NAD JEDINOM OSOBOM KOJA SKRBI O NJIMA?!? 

DJECU NE MOGU UDOMITI BEZ PRISTANKA, ZNAČI GRAD RIJEKA I HZSR, PU Rijeka, poručuju da nas uskoro čeka deložacija i ulica.


Dio koji je pročelnica slučajno izostavila, koji gradska uprava u svojim neslužbenim odgovorim demantira!

Autor: I.P.

Podržite našu upravnu borbu, i ostvarimo zajedno jednaka prava za sve građane, posebno nemoćne i u potrebi za socijalnim zaštitima, njih uprava i zakon najviše šteti trulim sustavom i lošim sistemom upravljanja.


Grad Rijeka nije osigurao potpore za srednjoškolce, tek za najugroženije korisnike zajamčene minimalne naknade

Od 16. kolovoza do 20. rujna 2024. godine, Grad Rijeka putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života zaprima zahtjeve za podmirenje troškova javnoga gradskog prijevoza učenicima srednje škole i studentima te za novčanu pomoć za obrazovanje redovitim učenicima srednje škole ili studentima u 2024./2025. godini.

Read more »

Gradski vijećnici i policijski službenici kao ne primjećuju čovjeka koji se naselio uz fontanu

Na moje ponovne upite i o mojoj osobnoj situaciji bez stambenog rješenja, kao i u situaciji mnogih, uprava pere ruke od odgovornosti. Na posljednji odgovor dobiven nakon upita o konkretnim lokacijama praznih stanova, osim što ponavlja da ne može dati stan u najam izvan liste prioriteta, dokazala je kako ni u ovom pitanju nema jednostavnih zakonskih rješenja. Ne riješeni pravno imovinski odnosi, daju upravi dovoljno prostora da upravlja javno dostupnim podacima, odnosno da ih prilagođava. 

Read more »

Nismo dobili odgovor na upit o prostorijama Boćarskog Kluba Pećine

U srpnju ove godine primjetila sam da konačno netko uređuje više godina zapušteni prostor Boćarskog kluba Pećine, koji se nalazi u vlasništvu Grada Rijeke. Htjela sam dobiti više informacija i prenesti lijepe vijesti građanima putem Portala, stoga sam upit o istom poslala Mjesnom odboru Pećine i Odjelu za imovinu Grada Rijeke.

Read more »

Nisu problem radovi već otvorena gradilišta na kojima nema ni strojeva ni radnika

U mnogim javnim medijima danas je tema niz gradilišta otvorenih u više gradova unatoč turističkoj sezoni. Građani se žale, no u gradskim upravama nitko ne reagira. Jednako je i u Gradu Rijeci. Istina je do kraja 2024. godine moraju se opravdati sredstva dobivene za EU fondove s toga se gradilišta otvaraju iako na njima nema tko raditi, ili ostaju zapuštena dok se radi na gradilištu koje mora biti zatvoreno.

Read more »

SASTANAK GRAĐANSKE INICIJATIVE KANTRIDA I GRADONAČELNIKA MIRKA FILIPOVIDA OTKRIO MNOGOBROJNE NEDOREČENOSTI PROJEKTA STADIONA, NEBODERA I HOTELA NA KANTRIDI

Grad nije ispitao mišljenje građana o idejnom rješenju o neboderima i stadionu na Kantridi, nisu javnosti niti poznati obuhvat ni detalji projekta- npr. pomicanje granica pomorskog dobra, tlocrti zgrada i zaštita okoliša, ali to nije smetalo Upravnom odjelu za prostorno planiranje PGŽ-a da zaključi kako nije potrebna studija utjecaja na okoliš - zaključci su razgovora Građanske inicijative Kantrida s Gradonačelnikom Rijeke Markom Filipovićem, održanih srijedu, 03.07.2024. u uredu Grada Rijeke.

Read more »


Portal za digitalizaciju društva građana predstavlja novi oblik organiziranja društvenog i kulturnog sadržaja te decentralizaciju javnih politika.

 

Add comment

Comments

There are no comments yet.