Snimanje razgovora s javnim tijelima - kazneno djelo ili ne?

Published on 26 April 2024 at 11:35

Snimanje razgovora s javnim tijelima - kazneno djelo ili ne?

Osim što ne odgovaraju na moje email poruke, kao ni službene podneske, od kad imaju primljeno na znanje da se razgovore snima, odbijaju razgovarati, a istovremeno mene u čitavom postupku navode upravo na to - razgovor koji se ne snima i bilježi vjerodostojno! Kao razlog odbijanja komunikacije navode da je isto kažnjivo djelo - no, to nije točno!

Snimanje razgovora s stručnom osobom zaposlenom u javnom tijelu je DOZVOLJENO - ODNOSNO CENZURA JE ZABRANJENA!!!

Stručna osoba zaposlena u javnim upravnim tijelima, u svom službenom djelu je JAVNA OSOBA, i svaka osoba u pitanju istog, osobito ako je potrebno da bi se zaštitila tijekom postupka ima pravo na snimanje iste tijekom postupka. Jednako je i na sudu i u prostorijama policijske postaje, ne vidim razlog da Hrvatski zavod za socijalni rad predstavlja iznimke koje u zakonu nisu navedene odredbama!

Na što treba paziti tijekom snimanja?

Tijekom snimanja razgovora zapravo ne treba paziti na ništa, no ako imate namjeru snimku pokazati trećim stranama, tada morate paziti na zaštitu osobnih podataka, te da je snimka nastala o pitanju i u pitanju upravnog postupka ili drugog službenog postupka. Osim toga, ukoliko smatrate da je takva snimka bila osnovna potreba da bi se zaštiti od postupanja ovog javnog tijela, tada ista na sudu predstavlja važeći dokaz, dok se radi o javnom tijelu i postupanju istog, a bez otkrivanja javnosti ili trećim stranama. 

Ovo je razlog zbog kojih upravna tijela propisuju ispitne postupke, iako se oni provode isključivo kada je u pitanju različit interes više različitih interesnih strana ili na zahtjev stranke. Od 2017 godine sva javna tijela, sukladno odredbama zakona, od korisnika  i stranaka ne smiju tražiti podatke i dokumente koji su im dostupni u državnim javnim registrima i unutar državnog informacijskog sustava!

PS Rijeka, Hrvatski zavod za socijalni rad od 2022 godine ne prihvaća moje vjerodostojne, a u 2024 i potpisane elektroničkim potpisom dokaze, a jedini kada se obraća korisnicima na aktima nema elektronički pečat, a niti jedan postupak nije uveden u ZUP it elektronički sustav. Ne odgovara na email podneske, telefonske pozive odbija uz navod da je snimanje kazneno, ali traži od korisnika upravo da pristane i ispuni sve što sam odbija. U dokazivanju novčane pomoć nisu objasnili kako je moj usmeni iskaz potreban ili ispitni postupak kad sustav pokazuje o broju doljnih gaća mog pradjeda, i šta sam prekjučer jela. 

Zaposlene osobe u javnim tijelima su JAVNE,  a zakonske odredbe brane cenzure!

Dakle, postupanja javnih tijela su JAVNA. Cenzura je ZABRANJENA. No, oni odbijaju snimanja i klevetaju o tome da činim kaznena djela!

Što je zabranjeno ili kazneno djelo?

- snimati osobe izvan javne službe i obavljanja službenih poslova

- iznositi osobne podatke trećih osoba bez njihovog pristanka u javnost ili trećim osobama

- iznositi osobne podatke ili fotografije maloljetnih osoba u javnost ili trećim osobama, bez suglasnosti zakonskog skrbnika ili zastupnika

- iznositi osobne podatke ili podatke koji nisu vezani s obavljem javnim poslova 

Ovo je način na koji Hrvatski zavod za socijalni rad manipulira postupanjima - kroz ispitne postupke, u kojima korisnik ili stranka ne može dokazati navode o postupanjima stručnih osoba, a njihovo se mišljenje uvažava iznad mišljenja korisnika. Odbija 120 dana na dokazna postupanja, ali  upravo istim odbijanjem, dao je, i dovoljno dokaza da zatražimo promjene!

OD 2017. GODINE NISU SMJELI OD KORISNIKA TRAŽITI NITI JEDAN PODATAK DOSTUPAN UNUTAR SUSTAVA I JAVNIH REGISTARA, KOLIKO PUTA STE ZAKINUTI JER NISTE DOSTAVILI DOKUMENTACIJU KOJU IMAJU?!?

Autor: I.P:


Upravni spor Porezna Uprava

Upravni postupak započeo je dana 17.01.2024. s Poreznom upravom, koja do danas nije odgovorila ni u prvo stupanjskom ni drugo stupanjskom postupku, kao ni na dopise Upravne inspekcije i Državnog Odvjetništva. 

Read more »

Upravno tijelo istovremeno ne poštuje zakonske odredbe i rokove, no korisnike odbija i šteti u slučaju da ih oni propuste

Kada su u pitanju zakonski rokovi, a i u mnogim drugim zakonskim odredbama, vrlo je jasno propisan rok koji se propisuje za određeni upravni postupak, kao i rok u kojem je podnositelj zahtjeva ili korisnik dužan izvršiti neke radnje, te koje radnje treba izvršiti u pojedinim upravnim postupcima. Unatoč tome, upravna tijela ne poštuju ista, a na prigovor kažu da NEMA ŠTETE prema korisniku. 

Read more »

Koja je uopće funkcija upravne inspekcije?

Molim da uvažite ovaj podnesak iako nije naslovljen na ovo tijelo i činjenicu da sam nestručna stranka koja još nije ostvarila nikakvu pravo i mogućnost zaštite više od 120 dana, te nemam financija za odvjetničke savjete, kako  u telefonskim savjetima predlažete.

Read more »

Email je poslan u 11:49, a stručne djelatnice na vratima u 13:30, no nismo ostvarili pomoći od 10.01.2024 jer kažu ne može se surađivati

Od 10.01.2024. Hrvatski zavod za socijalnu skrb vrši nad nama upravno nasilje služeći se službenim ovlastima i moćima, učinili su sve, osim ono što su trebali  pružiti nam pomoć i zaštiti, jer su oni ti koji su isto dužni napraviti, a o čemu je potvrdila svaka služba, i sama policija! Stoga prijedlog je zakopati ratnu sjekiru, no PS Rijeka danas ne odstupa, i odlazi na spomen nasilja i ucjena oca i njegove majke čije mišljenje uvažavaju iznad mojeg, a nju su pozvali telefonom u prostorije i dodijelili termin unutar 7 dana, dok su meni slanje dopisa odgađali i po 10 dana, a termin zakazivali tek za 15-20 dana. Na moje apele da ne možemo toliko čekati, PS Rijeka donosi zaključak da odbijam suradnju, iako za zahtjev ima sve dostupne podatke, i važeće i ovjerene izjave predane i potvrđene da su zaprimljene!

Read more »

Drugostupanjski postupak Hrvatski zavod za socijalni rad

 Dana 19.03.2024. zaprimila sam dopis nepoznatog pravnog oblika shodno da nije pravno sastavljen sukladno Zakonu o općem upravnom postupku, u kojem mi se obraćate u pitanju predmeta: Irena Pandur ( OIB: 19263683819 ) – prigovor na rad i postupanje Područnog ureda Zadar; - odgovor, dostavlja se;.

Read more »

Kaznena prijava Porezna Uprava

Nakon neizdrživih sve ukupno natezanja u problemu s Poreznom upravom Područnom službom Rijeka, koji traju nastavno na postupke HZMO i HZZO službeno od 10.01.2024., no realno od 01.01.2023. kada je HZMO pogreškom ukinuo nastavno pravno na doplatak za djecu, dana 15.04.2024. predala sam kaznenu prijavu Državnom odvjetništvo, shodno da na prvi podnesak o problemu 17.02.2024., nisam zaprimila ni informacije ni odgovor. 

Read more »

Državno odvjetništvo: neovisno tijelo ili protu stranka?

Državno odvjetništvo je definirano kao samostalno i neovisno tijelo koje ima ovlasti postupati protiv počinitelja kaznenih djela, štititi imovinu Republike Hrvatske te poduzimati pravne radnje za zaštitu Ustava i zakona. Njegovo djelovanje temelji se na Ustavu, međunarodnim ugovorima i pravnoj stečevini Europske unije.

Read more »

Nadležnosti Državnog Odvjetništva Republike Hrvatske: Zaštita Pravnog Poretka i Javnog Interesa

Općinska državna odvjetništva postupaju pred općinskim sudovima i javnopravnim tijelima, dok županijska državna odvjetništva djeluju pred županijskim, trgovačkim i upravnim sudovima. Posebna državna odvjetništva postupaju pred sudovima određenim zakonom. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) poduzima pravne radnje radi zaštite Ustava i zakonitosti pred Ustavnim sudom, Vrhovnim sudom te drugim visokim sudovima, a može djelovati i pred stranim sudovima ako je to zakonom propisano

Read more »

Ustrojstvo, Nadležnost i Rad Državnog Odvjetništva

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske organizirano je za cijelo područje Hrvatske, a sastoji se od županijskih i općinskih državnih odvjetništava. Po potrebi se mogu ustanoviti i posebna državna odvjetništva za specifične vrste predmeta. Svako odvjetništvo djeluje unutar svoje nadležnosti, a općinska su podređena županijskim, koja su pak podređena Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske.

Read more »

Snimanje razgovora s javnim tijelima - kazneno djelo ili ne?

Osim što ne odgovaraju na moje email poruke, kao ni službene podneske, od kad imaju primljeno na znanje da se razgovore snima, odbijaju razgovarati, a istovremeno mene u čitavom postupku navode upravo na to - razgovor koji se ne snima i bilježi vjerodostojno! Kao razlog odbijanja komunikacije navode da je isto kažnjivo djelo - no, to nije točno!

Read more »

Državna uprava

Ovaj Zakon uređuje sustav državne uprave, ovlaštenja za donošenje provedbenih propisa i privremenih interventnih mjera. Neki ključni dijelovi uključuju:

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.