Kako i kojim putem ostvariti svoja prava prevedeno u laičkom obliku
Kada su prekršena ili uskraćena prava i slobode
Prvi među svima je Zakon koji štiti naša prava i slobode, a to se odnosi na Ustav Republike Hrvatske, Europsku konvenciju o zaštiti temeljnih ljudskih prava i Konvenciju UN-a o pravima djeteta."
Europska konvencija o pravima djeteta
Europska konvencija o zaštiti temeljnih ljudskih prava
Ustavni Zakon Republike Hrvatske
Nastavno, ova tri Zakona povezuje se i Ustav o Ustavnom Zakonu Republike Hrvatske.
Hrvatska posla – kvaka 22
Da bi pristupili Ustavnom sudu Republike Hrvatske ili Europskom sudu za ljudska prava moraju se iscrpiti svi dostupni pravni putevi. Dostupni pravni putevi vam osiguravaju pravo na pravnu zaštitu i suđenje u razumnom roku kroz samo 7 sudskih procesa, te 2 opća upravna postupka prije nego što uopće možete pristupiti sudskom procesu!
Korak 1. Prvostupanjska i/ili Drugostupanjska žalba
Prvostupanjsko tijelo su sve državne upravne organizacije i Državni Inspektorat. Državne upravne organizacije koje se smatraju prvostupanjskim tijelom su Uprave, Zavodi, Inspektorati, a iste se mogu dodatno dijeliti na Sektore, Službe, Odjele, Odsjeke i Podosjeke.
Dakle, prvu žalbu podnosite upravi, zavodu i inspektoratu, a ukoliko se odnosi na sektore, službe, odjele, odsjeke i podosjeke, u zahtjevu je potrebno navesti isto ukoliko su vaša prava prekršena od strane istih.
Svi imaju pravo u bilo kojem trenutku podnijeti žalbu ukoliko misle da su im povrijeđena prava i temeljne slobode, uz uvjet da u istima jasno navedu:
- svoje osobne podatke i potvrde identitet vjerodostojnom ispravom,
- jasno navedu postupanja i prava koja su im povrijeđena ili uskraćena, ili broj odluke, rješenja ili obavijesti na koje se žale,
- odštetne zahtjeve.
Za zahtjeve koje predajete osobno u uredima uprava, zavoda i inspektorata obvezno zatražite Potvrdu o zaprimanju. Preporuka je slati iste putem sustava e-građani, ukoliko su dostupne opcije, ili preporučenom poštom. Ukoliko se žalba odnosi na rješenja, odluke ili obavijesti, ista mora biti podnesena u roku navedenom u Uputi o pravnom lijeku koja se nalazi na istoj.
Zahtjevi se moraju riješiti u roku od 30 dana ukoliko služba ne utvrdi potrebu za dopunama istoga. U tom slučaju, rok se može produljiti na 60 dana od dana primitka vašeg Zahtjeva.
Kada se podnosi zahtjev drugostupanjskim tijelima
Drugostupanjska tijela su Ministarstva, i drugostupanjski zahtjevi i žalbe se podnose Ministarstvu nadležnom za upravu, zavod ili inspektorat kojem ste ih podnijeli u prvostupanjskom procesu.
Žalbe na odluke, rješenja i obavijesti možete podnijeti u roku propisanom Uputom o pravnom lijeku, ministarstvu navedenom u istoj, na način i u roku koji su također navedeni u Uputi. Drugostupanjska tijela ponovno imaju zakonski rok od 30-60 dana, ovisno o potrebi nadopune.
Žalbe drugostupanjskim tijelima mogu se podnijeti u slučajevima kada:
- je prošlo više od 8 dana od dana kada je bio završni rok za donošenje rješenja o zahtjevnu od prvostupanjskog tijela ( ako niste primili dodatne obavijesti ili zahtjeve za nadopunom računa se 30 dana, ukoliko ste istima udovoljili 60 dana )
- je istekao rok iz Upute o pravnom lijeku, ali povreda vaših prava i temeljnih sloboda još uvijek traje
- prvostupanjsko tijelo nije navelo na Rješenju o zahtjevu Uputu o pravnom lijeku
- je Zakonom propisano da su ista nadležna za prekršaje ili uskrate prava
- se odnose na žalbu postupanja drugostupanjskog tijela
- kada je dana Uputa o pravnom lijeku pogrešna
Zaključak:
Prvostupanjski i drugostupanjski procesi mogu trajati i više od 120 dana, odnosno 4 mjeseca.
Postupanja i rad ovih tijela propisani su Zakonom o općem upravnom postupku.
Ova tijela dužna su poštivati vaše najbolje interese i što prije udovoljiti vašem zahtjevu ili žalbi kada se odnosi na ostvarivanje vaših prava, osim ako to predstavlja ugrozu za Republiku Hrvatsku ili prava i interese trećih osoba, posebice kada se radi o rješenjima manjeg značaja. – VAŽNO!!"
Kada se može podnijeti tužba Upravnom ili Općinskom sudu
Da bismo pristupili sudu, moramo proći proces prvostupanjskih i drugostupanjskih odluka.
Na rješenje doneseno od drugostupanjskog tijela možemo se žaliti Upravnom sudu, uz poštivanje rokova propisanih i uputa iz Upute o pravnom lijeku.
Tužbe Upravnom sudu mogu se predati i pod određenim uvjetima:
- kad je istekao rok za donošenje drugostupanjskog rješenja
- u zakonskom roku propisanom u Uputama o pravnom lijeku
- kad Rješenje prvostupanjskog ili drugostupanjskog tijela ne sadrži nikakve Upute o pravnom lijeku
- kad je istekao zakonski rok iz Uputa o pravnom lijeku iz rješenja, a za čitavo vrijeme povrede prava ili uskrate prava
- kada je dana Uputa o pravnom lijeku pogrešna
Tužba mora biti napisana sukladno Zakonu ili Pravilnicima; u suprotnom, Sud će ju odbaciti. Tužba mora jasno sadržavati sve podatke o osobama i upravnim tijelima na koje se odnosi, te brojeve rješenja, odluka ili obavijesti koje se odnose na nju. Osim toga, potrebno je navesti jedan od navedenih razloga zbog kojeg se obraćate nadležnom Upravnom sudu. Morate navesti u uvodu kratak opis situacije i postupaka koji su uzrok tužbi, te članke Zakona koje smatrate da su prekršeni, uz opis radnji i djela kojima je to počinjeno, te priložiti dokaznu dokumentaciju o tome. Morate navesti i odštetni zahtjev, koji se može odnositi na sljedeće:
- poništavanje ili oglašavanje ništavnom pojedinačne odluke
- donošenje pojedinačne odluke koja nije donesena u roku
- postupanje koje je tužnik sukladno propisima ili pojedinačnoj odluci obvezan izvrštiti
- oglašivanjem ništenim upravnog ugovora ili izvršavanje obveze iz upravnog ugovora
- može zahtjevati sud da odluči o pravu, obvezi ili pravnom interesu stranke
- uz glavni zahtjev, može se dati zahtjev za povrat stvari i naknadu štete koju je počinio tuženik
U tužbi zatražite pravo na besplatnu pravnu pomoć i oslobađanje od naknada za troškove suda ukoliko na to imate pravo. Priložite sve dokaze i sastavite tužbu pažljivo i jasno.
Procesi pri Upravnom sudu propisani su Zakonom o upravnim sporovima. Odluka Višeg upravnog suda mora biti donesena u roku od 3 godine od dana pokretanja tužbe pri Upravnom sudu.
Autor: I.P
Da li službena osoba krši zakonske odredbe upozoravanjem korisnika da je audio snimanje tijekom postupka kazneno djelo
Ako smatrate da je službena osoba prekršila vaša prava tijekom postupka, na primjer, lažno vas upozoravajući da je audio snimanje kazneno djelo, možete prijaviti tu osobu nadležnim tijelima. Evo koraka koje možete poduzeti:
Zakon o državnoj informacijskoj strukturi NN 92/2014
Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim
Zakon o zaštiti potrošača: Iako ne postoji točan EU članak koji isto kaže, trgovac vam ipak mora dati povrat novca
Nakon što sam podijelila prethodne objave na temu Zakona o zaštiti potrošača i povrata novca prilikom povrata novca, javili su se mnogi s upitom upravo o članku Zakona koji bi točno potvrdio navedeno.
FINA: Online zahtjev za izdavanje digitalnog certifikata
S obzirom da mi treba digitalni potpis, posjetila sam internet stranice FINA, pregledala dostupne vrste i mogućnosti, pripremila navedenu dokumentaciju i odabrala opciju za predaju online zahtjeva.
Pravo na povrat novca za kupljeni proizvod
Kao i većina nepravilnih Zakona s kojima se razne službe koriste na našu štetu, i ovo je jedan od Zakona koji je nejasno napisan i stvara dovoljno prostora u kojem kupci ili potrošači ipak na ne mogu ispuniti svoja prava.
Službena potvrda Porezne Uprave: Isplata plaća radnika dozvoljena je putem Revolut računa
Evo i službene potvrde:
Institucionalno nasilje - definicija i značenje
Prisilna kontrola je model planskog, sustavnog i dugotrajnog emocionalnog, psihičkog i ekonomskog zlostavljanja, koje prethodi tjelesnim napadima i ubojstvima i žrtvu pretvara u taoca takvog partnera. Osobe koje primjenjuju prisilnu kontrolu kao model kontrolirajućeg ponašanja nad drugim osobama čine to s ciljem uspostave i zadržavanja moći, a žrtve su izložene dugotrajnom psihičkom, fizičkom, mentalnom, seksualnom ili financijskom zlostavljanju. Zlostavljači ponašanje prisilne kontrole obično koristi radi sticanja i zadržavanja moći i kontrolu nad drugom osobom kako bi tu žrtvu izložili psihičkom, fizičkom, mentalnom, seksualnom ili financijskom zlostavljanju. Zlostavljač može imati različite motive koji mogu uključivati devalvaciju, zavist, osobnu korist, osobno zadovoljstvo, psihološku projekciju ili jednostavno uživanje u primjeni moći i kontrole.
Kako i kojim putem ostvariti svoja prava prevedeno u laičkom obliku
Europska konvencija o pravima djeteta
Tko ima pravo na besplatnu pravnu pomoć i pod kojim se uvjetima ista može ostvariti
Svrha besplatne pravne pomoći je ostvarenje jednakosti svih pred zakonom, osiguranje djelotvornog ostvarenja pravne zaštite te pristupa sudu i drugim javnopravnim tijelima, a ostvaruje se kao primarna ili sekundarna pravna pomoć.
Pravo na suđenje u razumnom roku
Ako ste stranka u sudskom postupku i smatrate da nadležni sud nije odlučio u razumnom roku o vašem pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo, imate pravo na sudsku zaštitu.
Besplatna pravna pomoć Primorsko Goranska županija
Primorsko-goranska županija počevši od 1. siječnja 2020. godine provodi postupak odobravanja zahtjeva za korištenjem besplatne pravne pomoći sukladno Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći (“Narodne novine” br. 143/13 i 98/19).
Add comment
Comments