Besplatna pravna pomoć Primorsko Goranska županija

Published on 4 April 2024 at 19:08

Primorsko-goranska županija počevši od 1. siječnja 2020. godine provodi postupak odobravanja zahtjeva za korištenjem besplatne pravne pomoći sukladno Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći (“Narodne novine” br. 143/13 i 98/19).

Navedenim se Zakonom građanima slabijeg imovnog stanja omogućuje pristup sudu, upravnim i drugim tijelima s javnim ovlastima, radi ostvarenja određenih prava, na način da troškove u cijelosti ili djelomično snosi Republika Hrvatska, uzimajući u obzir njihov materijalni položaj.


Kako se ostvaruje besplatna pravna pomoć?

Korištenje besplatne pravne pomoći ostvaruje se podnošenjem zahtjeva Primorsko-goranskoj županiji, Upravnom odjelu za opću upravu i upravljanje imovinom.

Uz zahtjev se prilažu potpisane izjave podnositelja zahtjeva i članova njegovog kućanstva o dozvoljavanju uvida u sve imovinske i financijske podatke.

Na zahtjev se ne plaćaju pristojbe.

Dodatna pojašnjenja nalaze se na adresi Ministarstva pravosuđa.

Obrasci zahtjeva i izjave mogu se podići neposredno u Primorsko-goranskoj županiji u sjedištu u Rijeci, na adresi Riva 10-Pisarnica, te u pisarnicama izvan sjedišta.

 

Obrasci:

Zahtjev za odobravanje korištenja pravne pomoći

Izričita pisana suglasnost

Kontakt informacije:

 

Rijeka, Slogin kula 2: 051/354-254; 051/354-339
Delnice, Trg 138. brigade HV 4: 051/354-635
Mali Lošinj, Riva lošinjskih kapetana 7: 051/354-663
Rab, “Knežev dvor”, Trg Municipium Arba 2: 051/354-604

 

IZVOR: Službene stranice Primorsko Goranske županije

 

Autor teksta: I.P.


Pravo na povrat novca za kupljeni proizvod

Kao i većina nepravilnih Zakona s kojima se razne službe koriste na našu štetu, i ovo je jedan od Zakona koji je nejasno napisan i stvara dovoljno prostora u kojem kupci ili potrošači ipak na ne mogu ispuniti svoja prava.

Read more »

Institucionalno nasilje - definicija i značenje

Prisilna kontrola je model planskog, sustavnog i dugotrajnog emocionalnog, psihičkog i ekonomskog zlostavljanja, koje prethodi tjelesnim napadima i ubojstvima i žrtvu pretvara u taoca takvog partnera. Osobe koje primjenjuju prisilnu kontrolu kao model kontrolirajućeg ponašanja nad drugim osobama čine to s ciljem uspostave i zadržavanja moći, a žrtve su izložene dugotrajnom psihičkom, fizičkom, mentalnom, seksualnom ili financijskom zlostavljanju. Zlostavljači ponašanje prisilne kontrole obično koristi radi sticanja i zadržavanja moći i kontrolu nad drugom osobom kako bi tu žrtvu izložili psihičkom, fizičkom, mentalnom, seksualnom ili financijskom zlostavljanju. Zlostavljač može imati različite motive koji mogu uključivati devalvaciju, zavist, osobnu korist, osobno zadovoljstvo, psihološku projekciju ili jednostavno uživanje u primjeni moći i kontrole.

Read more »

Pravo na suđenje u razumnom roku

Ako ste stranka u sudskom postupku i smatrate da nadležni sud nije odlučio u razumnom roku o vašem pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo, imate pravo na sudsku zaštitu.

Read more »

Add comment

Comments

There are no comments yet.