Medijska pismenost je skup vještina, znanja i sposobnosti koje omogućuju pojedincima da kritički pristupe, analiziraju, razumiju, stvaraju i koriste medijske sadržaje u različitim formatima. To uključuje sposobnost razumijevanja kako mediji funkcioniraju, kako oblikuju poruke te kako te poruke utječu na društvo i pojedinca.
Ključni aspekti medijske pismenosti:
-
Razumijevanje medijskih poruka:
- Analiziranje sadržaja koji dolazi kroz televiziju, radio, internet, društvene mreže, novine, časopise i druge medije.
- Razlikovanje činjenica od mišljenja ili propagande.
- Razumijevanje konteksta i namjere autora medijskog sadržaja.
-
Kritičko mišljenje:
- Postavljanje pitanja poput: Koji je cilj ove poruke? Kome je namijenjena? Koji interesi stoje iza nje?
- Prepoznavanje potencijalnih pristranosti, stereotipa ili manipulativnih tehnika.
-
Kreiranje vlastitog sadržaja:
- Sposobnost izražavanja vlastitih ideja i poruka kroz različite medijske alate (pisanje, fotografija, video, društvene mreže).
- Korištenje tehnologije na kreativan i etičan način.
-
Sigurnost i odgovornost u medijskom okruženju:
- Razumijevanje važnosti zaštite privatnosti na internetu.
- Prepoznavanje i borba protiv dezinformacija i lažnih vijesti.
- Etičko ponašanje u medijskim i digitalnim okruženjima.
Zašto je medijska pismenost važna?
U suvremenom društvu, mediji imaju veliki utjecaj na naše mišljenje, stavove, odluke i ponašanje. Medijska pismenost pomaže ljudima da budu:
- Informirani građani koji mogu donositi svjesne odluke.
- Otporniji na manipulacije i propagandu.
- Aktivni i odgovorni sudionici digitalnog i medijskog prostora.
Medijska pismenost postaje ključna vještina u digitalnom dobu i često je dio obrazovnih programa kako bi se građanima svih uzrasta pomoglo da bolje razumiju i koriste medije.
Portal Medijska Pismenost
https://www.medijskapismenost.hr/
Medijska pismenost – abeceda za 21. stoljeće
Medijska pismenost shvaća se kao krovni pojam koji obuhvaća sve tehničke, kognitivne, društvene, civilne, etičke i kreativne kapacitete koji omogućuju građanima učinkovit pristup i korištenje informacijama i medijima te sigurno i odgovorno stvaranje i dijeljenje medijskih sadržaja na različitim platformama. Kako se navodi u Zaključcima Vijeća Europske unije o medijskoj pismenosti u svijetu koji se neprestano mijenja, medijska se pismenost ne bi trebala ograničiti samo na učenje o alatima i tehnologijama, nego bi trebala biti usmjerena i na to da građani steknu vještine kritičkog razmišljanja potrebne za prosudbu, analizu složenih situacija i prepoznavanje razlike između mišljenja i činjenica. Svi ti kapaciteti omogućuju građanima da sudjeluju u gospodarskim, društvenim i kulturnim aspektima društva te da imaju aktivnu ulogu u demokratskom procesu.
Medijska pismenost jedna je od ključnih kompetencija za život i rad u digitalnome medijatiziranom svijetu koji se konstantno ubrzano razvija i mijenja, stoga je važno građane osnažiti tim vještinama i znanjem, a posebice je važno vještinama medijske pismenosti učiti djecu i mlade, jer je to najbolji način zaštite od dezinformacija, propagande, potencijalno štetnih utjecaja medijskih sadržaja, kao i zaštite privatnosti i podataka u digitalnom svijetu.
Portal je platforma za promociju medijske pismenosti i pružanje podrške svima koji sudjeluju u medijskom obrazovanju, ponajprije djece i mladih, ali i odraslih. Stoga portal donosi raznovrsne edukacijske materijale za poučavanje medijske pismenosti u vrtićima i školama, primjere dobre prakse, savjete i preporuke za roditelje i skrbnike, informacije o utjecaju različitih vrsta medija i medijskih sadržaja i društvenih mreža na djecu i mlade, sigurnosti na internetu, problemu dezinformacija, te izvještava o globalnim medijskim i komunikacijskim trendovima, kao i o politikama vezanim uz medijsku pismenost, medijsko obrazovanje, medije i digitalne platforme. Cilj nam je postati središnje mjesto za informacije o medijskom obrazovanju, medijskoj pismenosti, politikama i trendovima u medijskoj i audiovizualnoj industriji, te osnažiti roditelje i sve one koji se bavi obrazovanjem djece da aktivno traže znanja i informacije o medijima, društvenim mrežama i digitalnim platformama i načinima na koji oni mogu utjecati na razvoj djece.
Pokretači i osnivači portala medijskapismenost.hr su Agencija za elektroničke medije i UNICEF, a portalom upravlja Agencija za elektroničke medije.
Od samih početaka portal podržavaju Akademija dramske umjetnosti, Fakultet političkih znanosti, Hrvatski audiovizualni centar i Hrvatski filmski savez, dok su se u lipnju 2019. pridružili i Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Odsjek za komunikologiju Hrvatskih studija, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Veleučilište VERN’ i Visoka škola Edward Bernays.
Autor: I.P.
Add comment
Comments